Salep

Posted on by inandogru in No Comments

Geçmişi sekizinci yüzyıla kadar dayanan salep, orkidenin iyileştirici özelliğine inanıldığı için yüzyıllardır kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden biri olmaya devam ediyor. İçeriğindeki glukomannan maddesinin boğaz ağrılarına ve soğuk algınlığına iyi geldiği düşünülüyor. Üzerine serpilen tarçınla da ideal bir kış içeceği haline geliyor.

Salep, aslında orkideler (orchidaceae) ailesinin değişik renkte çiçek açan bir kaç türünün toprak altı yumrularından elde edilen bir tozdur. “Yabani orkide” de denilen bu tip orkideler, halk arasında çayırotu veya çam çiçeği olarak da biliniyor. En çok yetiştiği bölgeler ise; güney ve güneydoğu anadolu bölgesi ile birlikte, kuzey anadolu bölgesinde bulunan Kastamonu ilimizdir.

Süte karıştırıp içtiğimiz salebin, toz olarak elde edilmesi ise gerçekten çok zahmetli; topraktan köklerine zarar verilmeden çıkarılan bu yabani orkide soğanları, yıkandıktan sonra önce süt veya suyla kaynatılıyor; sonra ipe diziliyor ve güneş zarar vereceği için gölgede kurutuluyor. Sonra da değirmende toz haline gelene kadar öğütülüyor. Böylece aktarlarda ve marketlerde satılan toz salep elde ediliyor.

1 kilo kuru salep elde etmek için ortalama 2600 adet orkide köküne ihtiyaç duyuluyor ve her orkide çiçeğinde sadece iki adet kök bulunuyor. Ülkemizde yılda üretilen salep miktarı 45 tondur. Bu da gerçek toz salebin fiyatının neden pahalı olduğunu bize açıklıyor. Salebin bileşiminde nişasta, şeker, yapışkan özelliği olan musilaj ve bazı azotlu maddeler bulunuyor. Aslolan salep ise işte içinde hiç bir katkı maddesi bulunmayan bu toz saleptir. Salebe asıl tadını veren şey pişirildiği sütün yağ oranı ve kalitesidir.

Benze Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir