Meksika’dan Gelen Tat: Fajita Tarifi

Meksika Mutfağına ait bir tarif olan Fajita tarifi, bizim sofralarımıza ve damak zevkimize de uyacak olan bir et tarifidir. Az malzemeli ama bol lezzetli bir et tarifi olan Fajita tarifi, yapılış açısından da oldukça pratik bir tariftir.

Rengârenk biberlerin verdiği eşsiz görüntü ile sofralarınıza ve konuklarınıza çok yakışacaktır. Bu lezzeti tanıdık gelecek olan harika et tarifini mutlaka denemenizi öneriyoruz. Fajita tarifini dilerseniz küçük lavaşlar ile birlikte servise sunabilirsiniz.

Yumuşacık pişen rengarenk biberlerle bezenmiş et tarifimize en çok lavaş ile sunulmak yakışacaktır. Lafı daha fazla utanmadan hemen Fajita tarifimizi hazırlamaya geçelim.

Malzemeler:

500 gram kadar dana eti

4 tane orta boy kuru soğan

1 tane kırmızıbiber

1 tane sivri biber

1 tane sarı biber

2 yemek kaşığı kadar margarin

2 yemek kaşığı kadar soya sosu

Karabiber

Tuz

Meksika’nın Lezzetlisi: Fajita Tarifi Yapılışı

İlk olarak dana etlerimizi uzunlamasına olacak şekilde ince ince kesiyoruz. Etlerimizden sonra kuru soğanlarımızın kabuklarını soyuyoruz ve her birini ince uzun olacak şekilde doğruyoruz.

Bunun için 4 eşit parçaya bölerek ince ince kıyabilirsiniz. Soğanlarımızın ardından kırmızı, sivri ve sarı biberlerimizi güzelce temizleyip, çekirdeklerinden arındırıyoruz. Biberlerimizi de soğanlarımız ve etimiz ile uyumlu olacak şekilde ince uzun kesiyoruz. Sebzelerimizi tamamladıktan sonra bir tavanın içerisine margarinimizi alıyoruz ve eritmeye başlıyoruz.

Margarinimiz eridiği zaman kuru soğanımızı ve ince ince doğradığımız etlerimizi içerisine ekleyip, kavurmaya başlıyoruz. Soğanlarımız kızarmaya başladığı zaman 2 yemek kaşığı kadar soya sosumuzu ekliyoruz ve harmanlıyoruz.

Etlerimizin pişmesine yakın, doğradığımız biberlerimizi de içerisine ekliyoruz.

Son olarak karabiber ve tuzumuzu da atıp, tatlandırıyoruz. Etimiz yumuşak bir kıvama geldiği zaman ocaktan alıyoruz.

İlk sıcağı geçtikten sonra servise sunuyoruz.

Afiyet olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir