Sarmaların Sultanı: Zeytinyağlı Lahana Sarması Tarifi

Posted on by inandogru in No Comments

 

Sarma tarifleri, zeytinyağlı tariflerin başında gelen tariflerindendir. Emek harcanan tarifler olduğu için sofralarımızda yeri ayrıdır. Sizler için harika bir zeytinyağlı lahana sarması tarifi hazırladık. Hadi hemen tarifimizi hazırlamaya geçelim.

 

Malzemeler:

1 adet orta boy lahana

3 adet orta boy kuru soğan

1 çay bardağı kadar zeytinyağı

2 su bardağı kadar pirinç

2 yemek kaşığı kadar kuş üzümü

2 yemek kaşığı kadar dolmalık fıstık

1 tatlı kaşığı kadar toz şeker

Karabiber

Yenibahar

Tuz

Üzeri İçin;

1/2 çay bardağı kadar zeytinyağı

2 su bardağı kadar su

1 adet limonun suyu

Lezzet Sarması: Zeytinyağlı Lahana Sarma Tarifi Yapılışı:

 

Lahanamızın kök kısımlarını kesiyoruz ve yaprak kısımlarını ayırıyoruz. Büyük bir tencerenin içerisine su alıp, kaynatıyoruz ve yıkadığımız lahana yapraklarımızı içerisinde haşlıyoruz.

Birkaç dakika kadar haşlanması yeterli olacaktır. Haşlanan lahanalarımızın suyunu süzüyoruz ve soğuması için kenara alıp, iç harcımızı hazırlamaya geçiyoruz. Kuru soğanımızı yemeklik olarak doğruyoruz ve zeytinyağımızı ısıtıyoruz.

Soğanlarımızı kavurmaya başlıyoruz ve bu sırada pirincimizi yıkayıp süzüyoruz ve dolmalık fıstıklarımız ile beraber kavrulan soğanlarımızın içerisine alıyoruz.

Birlikte bir süre soteleyip, kuş üzümümüzü, baharatlarımızı ve toz şekerimizi alıp, karıştırıyoruz. Son olarak üzerine 1 su bardağı kadar suyumuzu ekleyip, çekene kadar pişiriyoruz. 10-12 dakika iç harcımızı pişirip, ocaktan alıyoruz ve dinlendiriyoruz.

Soğuyan haşlanmış lahanalarımızı seriyoruz ve boyutlarını keserek hazırlıyoruz. İç harcımızı lahanalarımızın baş kısımlarına koyup, çok sıkı olmayacak şekilde sarıyoruz.

Hazır ettiğimiz dolmalarımızı tenceremize yatay olarak diziyoruz ve 1 su bardağı suyumuzu, zeytinyağımızı, limon suyumuzu karıştırıp, dolmalarımızın üzerine gezdiriyoruz. Tenceremizin kapağını kapatıp, kısık ateşte sarmalarımızı pişiriyoruz.

Soğuduktan sonra lahana sarma tarifimizi servise sunuyoruz.

Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir