image-preloader

İnan Doğru Kimdir?

1982 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde doğdum.

Yemek yapmaya duyduğum ilgi henüz çocuk yaşlarda başladı.Çocukken en çok keyif aldığım etkinlik; babamla birlikte yemek pişirmek, onunla mantar toplamak, kayıkla balık tutmaya çıkmak,midye toplamak, hatta birlikte ahtapot avlamaktı.

Babamın yemek konusundaki merakı ve becerisi sanırım benim küçük yaşta mesleğimi belirlememde oldukça etkendi.Doğa ile bütünleşerek elde ettiğimiz taze mahsulleri eve geldiğimizde sunuma hazırlar ve ardından sevdiğimiz yakınlarımızı da davet ettiğimiz sofralarda; hazırladığımız lezzetli yemekleri misafirlerimizle paylaşırdık..

Kurduğumuz sofralarda benim de katkımın bulunmasından olsa gerek; yemek sonrası aldığımız övgü ve beğeni dolu yorumlar beni çok mutlu ederdi.

Yemek pişirmeye olan ilgim gibi; meyve ve sebzelerle olan yakınlığım da yine çocukluk yaşlarımda başladı.Hafta sonları dedemle birlikte semt pazarına giderdik. Tezgahlardaki taze sebze ve meyveleri ilgiyle gözlemler ve pazarda sebzeler arasında dolaşmaktan keyif duyardım.

Sanırım daha çocuk yaşta mutlu olacağım mesleği seçmiştim.Babama duyduğum hayranlık ve onun mutfaktaki başarısı bana hem ilham kaynağı; hem de yaşamımı kazanmamı sağlayan büyük miras oldu.

Bitmek bilmeyen yemek pişirme arzumunun hikayesi de işte böyle başladı..

Eğitim hayatıma İstanbul'da Cumhuriyet ilk okulunda başladım, orta öğrenimi ise Keşan Cumhuriyet orta okulunda tamamladım.

Tekirdağ Turizm Otelcilik ve Meslek lisesini kazanmamla birlikte Turizm ve Mutfakla olan gerçek deneyimim başladi. Okulun 2.senesinde Parksa Hilton otelinde 6 aylık staj eğitiminden sonra Mutfak bölümünü seçtim ve okulun 2.staj döneminde Istanbul Hilton Oteli'nde eğitim almaya hak kazandım, geri kalan eğitimimin 2 senesini uygulama ve teori eğitimlerine dayalı Mutfak bölümünü başarı ile tamamlayarak 2000 senesinde mezun oldum.

Profesyonel çalışma hayatım Çırağan Palace Kempinski Istanbul ile başladı.Burada 1 yıl görev aldıktan sonra, Hilton Istanbul Bosporus'ta 4 sene süren çalışma deneyimi ile devam etti.

İlk yurtdışı deneyimim, çalıştığım otelin yurt dışı zinciri olan Hilton East Kilbride Glasgow'a giderek başladı. Burada geçirdiğim 1 yıldan sonra yine aynı zincir otelin Avusturalya ayağı olan Sydney Hilton’un açılış ekibine seçildim ve burada 2 yılı aşkın süre çalıştım.

Bu harika deneyim sonrası Melbourne Crown Casino otelinde 1 sene çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüp askerlik hizmetimi tamamladım.

Avusturalya’da çalıştığım 4 seneye yakın zamanda farklı milletlerde aşçı arkadaşlarla yakın çalışıp, Dünya mutfakları ve Deniz ürünleri konusunda uzmanlık kazandım.

2008 senesindeTürkiye’ye döndüm.İstanbul'da kendi işletmemi açarak; burada hem şeflik,hem yöneticilik yaptım.2 sene süren işletmecilik deneyimimimden sonra hayatım boyunca hiç uzak kalamadığım Hilton Ailesine Sous Chef olarak Conrad Istanbul otelinde geri döndüm..2 sene sonunda Izmir Hilton Oteli'ne aşçı başı olarak atandım, Hilton’un Turkiyedeki en genç Türk aşçı başı unvanı ile buradaki görevimi tamamladım.Hilton Oteli'nin Avrupada'ki en büyük projesi olan Bomonti Hilton’un açılışını yapmak üzere İstanbul’a geri döndüm.Burada Executive sous chef olarak 3 seneye yakın bir süre çalıştım.

2012 yılında; Yunanista’nın Atina şehrinde Institut Poul Bocuse ve Hilton University'nin birlikte düzenlediği Culinary Managent programını tamamladım.İlk Orta Doğu deneyimim; Birleşik Arap Emirlikleri’nde Hilton Al Ain Oteli ile başladı.Burada Executive Chef olarak, 18 ay görev yaptım.Bu dönemde orta doğu mutfakları üzerine de uzmanlığımı geliştirdim.Hilton Al Ain oteli olarak, sağlıklı yiyecekler konusunda en iyi oteli seçildik.Hilton Al Ain oteli, Wagaya logosu almaya hak kazananarak; Abu Dhabi’ki ilk 5 yıldızlı otel unvanını kazandı.

Hilton Al Ain oteli'ndeki çalışma deneyimim sonrasında; Rixos Premium Dubai Oteli'nin açılışını gerçekleştirme görevi ile Dubai’ye gittim.Rixos oteli'nin açılış projesini gerçekleştirdikten, 7 ay sonra Rixos Premium Dubai Oteli'nden ayrıldım.2018 yılından itibaren Muscat Oman’da ikamet ediyorum.. Şuan BTA şirketinin Oman Muscat’ta açılan yeni hava alanı projesinin mutfak ayağını yürütmekle görevliyim.Emirates Culinary Guild ve World Association of Chefs Societies bünyesine aktif olarak üyeyim.Üniversitelerde, Chef okullarında ve konferanslarda fırsat buldukça konuşmacı olarak yer alıyor; bilgi ve deneyimlerimi gastronomi öğrencileri ve şef adaylarıyla paylaşmaya çalışıyorum..

Uzmanlık Serfitikalarımdan Bazıları