image-preloader

İnan Doğru Kimdir?

1982 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde doğdum.

Çok erken yaşlardan başlayarak, babamla yemek pişirdim, onunla mantar toplamaya, balık tutmaya, ahtapot avlamaya gider; bu taze ürünlerle babam farklı yemekler hazırlar ve bende onu hayranlıkla izler, yardım ederdim.

Yemeklerden sonra, yaptığımız yemekleri komşular ile paylaşırdık, gelen güzel tepkiler beni çok mutlu ederdi.

Bu bana babandan kalan en büyük miras ve bitmek bilmeyen yemek pişirme arzumun ilham kaynağı oldu. Çocukluğumda ayrıca büyük babamla yerel pazara gidiyordum ve çok erken yaşlarda en iyi taze sebze ve meyveleri nasıl seçeceğimi öğrendim.

İlk öğrenimimi İstanbul Cumhuriyet ilk okulunda, orta öğrenimi ise Keşan Cumhuriyet orta okulunda tamamladım.

Tekirdağ Turizm Otelcilik ve Meslek lisesini kazanmamla birlikte Turizm ve Mutfakla olan gerçek deneyimim başladi. Okulun 2.senesinde Parksa Hilton otelinde 6 aylık staj eğitiminden sonra Mutfak bölümünü seçtim ve okulun 2.staj döneminde Istanbul Hilton Otelin de eğitim almaya hak kazandım, geri kalan eğitimimin 2 senesini uygulama ve teori eğitimlerine dayalı Mutfak bölümünü başarı ile tamalayarak 2000 senesinde mezun oldum.

Profesyonel çalışma hayatım Çırağan Palace Kempinski Istanbul’da 1 sene ve Hilton Istanbul Bosporus ta 4 sene çalışarak devam etti.

Daha sonra ilk yurtdışı deneyimim, çalıştığım otelin yurt dışı zinciri olan Hilton East Kilbride Glasgow giderek başlamış oldu. Burada geçirdiğim 1 yıldan sonra yine aynı zincir otelin Avusturalya ayağı olan Sydney Hilton’un açılış ekibine seçildim ve burada 2 yılı aşkın süre çalıştım.

Bu harika deneyim sonrası Melbourne Crown Casino otelinde 1 sene çalıştıktan sonra Turkiye’ye dönüp askerlik hizmetimi tamamladım.

Avusturalya’da çalıştığım 4 seneye yakın zamanda farklı milletlerde aşçı arkadaşlarla yakın çalışıp, Dünya mutfakları ve Deniz ürünleri konusunda kendimi uzmanlaştırdım.

 

2008 senesinde Türkiye’ye döndükten sonra kendi işletmemi açarak burada hem şeflik hem yöneticilik yaptım. 2 sene süren işletmecilik deneyimimimden sonra hayatım boyunca hiç uzak kalamadığım Hilton Ailesine Sous Chef olarak Conrad Istanbul otelinde geri döndüm. 2 sene sonunda Izmir Hilton Oteline aşçı başı olarak atandım, Hilton’un Turkiyedeki en genç Türk aşçı başı olarak buradaki görevimi tamamladıktan sonra yine ayni zincirin Avrupada ki en büyük projesi olan Bomonti Hilton’un açılışını yapmak üzere İstanbul’a geri döndüm. Burada Executive sous chef olarak 3 seneye yakın bir süre çalıştım.

Institut Poul Bocuse ve Hilton University nin ortak düzenlediği Culinary Managent programını 2012 senesinde Yunanista’nin Atina şehrinde tamamlamıştır.

Daha sonra ilk Orta Doğu deneyimim olacak olan Birleşik Arap Emirlikleri’nde Hilton Al Ain otelinde Executive Chef olarak başladım ve 18 ay çalıştım. Burada orta doğu mutfakları üzerine uzmanlığım gelişti, sağlıklı yiyecekler konusunda en iyi otel seçildik ve Wagaya logosu almaya hak kazanan Abu Dhabi’ki ilk 5 yıldızlı otel olduk.

Hilton Al Ain otelinden ayrıldıktan sonra Rixos Premium Dubai otelinin açılışını gerçekleştirmek için Dubai’ye gittim. Rixos otelinin açılışının projesi bittikten 7 ay sonra buradan ayrıldım.

Şuanda BTA şirketinin Oman Muscat’ta açılacak yeni hava alanının projesinin mutfak ayağını yürütmek üzere görevlendirildim, 2018 yılı başlangıcından itibaren Muscat Oman’da ikamet etmekteyim.

Halen Emirates Culinary Guild ve World Association of Chefs Societies bünyesinde etkinliklerde görevli olarak yer alıyor, Üniversitelerde düzenlenen konferanslarda konusmacı olarak bilgi ve deneyimlerimi genç gastronomi öğrencileri ile paylaşıyorum.

Uzmanlık Serfitikalarımdan Bazıları